DANTCHEV:DOMAIN: To Those Who Have Gone, I sing in a key of D

85
lukukertaa
Cover art: Margit Ojaniemi.

2025 Glomama Music GLOMAMA008

1.To those who have gone
2.Me and my brothers
3.The rough path
4.In a key of D
5.Invisible woman
6.7/8 all is right
7.Cry
8.Don’t die with the dead

Composer, lyricist: Anna Dantchev. Arrangements: DANTCHEV:DOMAIN.

Anna Dantchev (laulu, tupan-rumpu), Erno Haukkala (pasuuna), Kenneth Ojutkangas (baritonikitara, tuuba), Antti-Pekka Rissanen (rummut).

Sound engineer and mixing: Abdissa “Mamba” Assefa
Mastered: Svante Forsbäck, Chartmakers
Recorded in E-Studio & Ambience Studio
Producers: Anna Dantchev, Abdissa Assefa

Arvio: 4,5 tähteä

Yhtyeen kokoonpano herättää huomion: siellä on Antti-Pekka Rissasen rummut ja Anna Damtchecin tupan-rumpu, kaksi puhallinsoitinta, Erno Haukkalan pasuuna ja Kenneth Ojutkankaan tuuba nimittäin, ainoana sointusoittimena Ojutkankaan baritonikitara, ja lopulta Dantchevin laulu.

”Maailman ainoa suomalais-bulgarialaisen grooven esilletuoja” on siis soittimiltaankin harvinaisuus. Musiikillisesti hyvin toimiva sellainen, sillä pienestä kokoonpanosta saadaan puristettua voimaa ja varianssia.

Harvoin on pasuuna näin keskeinen grooven synnyttäjä, Haukkala riffittelee mainiosti Ojutkankaan kimpassa kitaran kanssa, ja on sen verran matala, että tuubaa ei kaipaa joka väliin. Silloin kun tuuba iskee kunnolla, se vie tymäkkyydellään jalat alta.

Myös Dantchev itse on luomassa grooven pohjaa sanattomien lauluosuuksiensa rytmittelyillä. Moniäänisyys tarkoittaa päällekkäisiä Dantcheveja, sitä konstia on sijoiteltu säästeliäästi ja siten vaikuttavasti.

Dantchevin altto on aina yhtä voimallinen tunteen- ja sanomanvälittäjä. Englanninkieliset laulujen keskeisiä teemoja ovat elämän rajallisuus ja kiitollisuus kaikesta koetusta, kiitollisuus juurista ja musiikista.

Suomalaiset musiikinystävät saavat vuorostaan olla Dantcheville kiitollisia Bulgarian tuomisesta pieneksi, mutta merkittäväksi osaksi meidänkin musiikkikenttäämme.