Saksofonistien juhlat Malmitalossa

1176
lukukertaa

Suomen Saksofoniseura täyttää 10 vuotta ja suomalaisen saksofoninsoiton ”isän” Josef Kaartisen syntymästä on 100 vuotta. Juhlakonsertissa Malmitalossa 8.3.2005 esiintyvät seuran Josef Kaartinen -palkinnon vuodesta 1996 lähtien saaneet soittajat. Konsertin ensimmäinen puoliaika on perinteisesti klassista saksofonimusiikkia ja toinen puoliaika jazzia.

Klassikko-osuuden soittajat ovat Kai Ruskeepää, Juha Keikkonen, Olli-Pekka Tuomisalo ja Jaakko Nurila. Jazzfonistit ovat Jouni Järvelä, Joonatan Rautio, Jussi Kannaste, Olli Ojajärvi sekä uusi Kaartinen-stipendiaatti, joka julkistetaan konsertissa. Jazzosuuden säestävät Kirmo Lintinen (p), Ville Huolman (b) ja Mikko Hassinen (dr).

Suomen Saksofoniseura ry:n perustava kokous pidettiin 4.2.1995 Jumo-jazzklubilla, jossa useamman kymmenen sekä jazz- että klassisen saksofonistin voimin valittiin ensimmäiseksi puheenjohtajaksi Seppo ”Paroni” Paakkunainen.

Saman kuun lopulla oli jo ensimmäinen suuri konsertti Kanneltalossa, jossa esiintyi liki 40 saksofonistia. 1997 lähtien vuosittainen Saksofoniseuran konsertti on pidetty Malmitalossa kuten nyt pidettävä 10-vuotisjuhlakonserttikin. Seura on tehnyt levytyksiä, järjestänyt lukuisia konsertteja, tapahtumia, teemaviikkoja ja kesäleirinkin. Seuran nykyinen puheenjohtaja on Olli Jaakkola.

Ti 8.3. klo 19 Suomen Saksofoniseuran juhlakonsertti
Solisteina saksofonistit Jouni Järvelä, Joonatan Rautio, Jussi Kannaste, Olli Ojajärvi, Kai Ruskeepää, Juha Keikkonen, Olli-Pekka Tuomisalo, Jaakko Nurila.
Malmitalo Ala-Malmin tori 1

Helsinki Kaartinen -stipendiaatit:
1996 Kai Ruskeepää (klassinen)
1997 Jouni Järvelä (jazz)
1998 Hannu Lehtonen (klassinen)
1999 Joonatan Rautio (jazz)
2000 Juha Keikkonen (klassinen)
2001 Jussi Kannaste (jazz)
2002 Olli-Pekka Tuomisalo (klassinen)
2003 Olli Ojajärvi (jazz)
2004 Jaakko Nurila (klassinen)
2005 julkistetaan 8.3.2005 10-vuotiskonsertissa (jazz)