Jäähyväiset Keitelejazzille!

1740
lukukertaa
Mitäh?! Lauri Porrakin on ihan ihmeissään: Keitelejazzko muka finito? Kuva: Ankku Ronkanen, Keitelejazz 2018.

Äänekoski Jazz ry päätti lopettaa Keitelejazzin järjestämisen vuosikokouksessaan 5.3.2020. Yhdistys ei lopulta löytänyt yhteistä svengiä kaupungin nykyisen johdon kanssa.

Alla pieni valikoima vuosien saatossa Keitelejazzeilla esiintyneitä muusikoita, jazzareita ja vähän muitakin. Että tämmöinen perinne sitten katkesi!

John Abercrombie (2005, 2009)
Rabih Abou-Khalil (2007)
Franco Ambrosetti (2004)
Arild Andersen (2003, 2010)
Ray Anderson (1998, 2007)

Roy Babbington (2014)
Victor Bailey (2004)
Ginger Baker (2013)
Iain Ballamy (2000)
Joey Baron (2005)
Django Bates (1986)
Konrad ”Conny” Bauer (1985, 2004)
Jim Beard (2006)
Michel Benita (2008)
Anders Bergcrantz (1994)
Bengt Berger (2001)
Jeff Berlin (2009)
Hamiet Bluiett (2012)
Mari Boine (2003, 2015)
Richard Bona (2014)
Eddie Boyd (1987)
Randy Brecker (2006)
Bill Bruford (1999)
Hiram Bullock (2006)
Don Byron (2002)

Gene Calderazzo (1997)
Jean-Luc Cappozzo (1997)
Betty Carter (1996)
Philip Catherine (2010)
Jean Paul Celea (2000, 2010)
Bruno Chevillon (2009)
Jon Christensen (1996)
Mino Cinelu (2000)
Billy Cobham (2004, 2013)
Mederic Collignon (2005)
Francois Corneloup (1998)
Larry Coryell (2004, 2009)
Tom Coster (2004)
Mary Coughlan (2005, 2015)
Vincent Courtois (2005)

Lars Danielsson (1997)
Alec Dankworth (2013)
Joey DeFrancesco (2009)
Barbara Dennerlein (1997)
Jakob Dinesen (2002)
Niels Lan Doky (1987, 1989)
Pierre Dorge (2002)
Hamid Drake (2008)
Marc Ducret (2009)

Eric Echampard (2009, 2010)
Sidsel Endresen (1996)
Peter Erskine (2008)
John Etheridge (2014)
Kevin Eubanks (2012)
Bill Evans (2006)

Mark Feldman (2005)
Bob Franceschini (2007)
Nnenna Freelon (1999)

Renaud Garcia-Fons (1998)
Trilok Gurtu (1997)
Rigmor Gustafsson (1999)

Eric Harland (2012)
Jonas Hellborg (2014)
Patrice Heral (2003)
Jon Hiseman (2011)
Dave Holland (2012)
Daniel Humair (2010)

Anthony Jackson (2007)
Lars Jansson (1996, 1997)
Alphonso Johnson (2012)
Marc Johnson (2005)
Anders Jormin (1987)
Per Jorgensen (2009)

Jacob Karlzon (1999)
Tom Kennedy (2005)
Scott Kinsey (2012)
Audun Kleive (1987)
Jonas Knutsson (2001)
Tony Kofi (2012)
Wayne Krantz (2010)
Joachim Kühn (2000)

Oliver Lake (2012)
Nguyên Lê (1999, 2008, 2012)
Thijs van Leer (2014)
Dave Liebman (1996)

Bobby Malach (2012)
Tania Maria (1998)
John Marshall (2014)
Jean-Louis Matinier (1997)
Jojo Mayer (2009)
Linley Marthe (1999)
Etienne Mbappé (2000, 2006)
Gary Meek (2005)
Francois Merville (2005)
Joakim Milder (2002)
Michael Mondesir (2013)
Alphonse Mouzon (2009)
David Murray (2008, 2012)

Youn Sun Nah (2012)
Marius Neset (2007)
Cyril Neville (2013)
Cecilie Norby (1997)
Adam Nussbaum (2009)

Guillaume Orti (2000)

Carl Palmer (2016)
Simon Phillips (2019)
Courtney Pine (2008)
Jean Luc Ponty (2003)
Michel Portal (2010)
Chris Potter (2006)
Hasse Poulsen (2005)

Louis Sclavis (2005, 2010)
Trygve Seim (2012)
Nate Smith (2006)
Steve Smith (2006)
Lew Soloff (1998)
Günter Sommer (1985)
Christian Spering (1994, 1997, 2001, 2002)
Tomasz Stanko (2007)
Bobo Stenson (1996)
Mike Stern (2007)
Bob Stewart (1998)

Craig Taborn (2006, 2012)
Barbara Thompson (2011)
Chester Thompson (2012)

Paolo Vinaccia (2010)
Miroslav Vitous (2004)

Ulf Wakenius (2012)
Dave Weckl (2005, 2007)
Bugge Wesseltoft (1996)
Anders Widmark (1999)

Niels Henning Orsted Pedersen (1989)

Ja pieni bändivalikoima…

Jazz

Anders Widmark Trio
Arild Andersen & Patrice Heral
Arild Andersen, Tommy Smith & Paolo Vinaccia
Aziza Mustafa-Zade
Barbara Dennerlein Quartet
BassDrumBone (Ray Anderson, Mark Helias, Gerry Hemingway)
Berger Knutsson Spering
Betty Carter and her Trio
Bill Bruford’s Earthworks
Bill Evans/Randy Brecker Soulbop Band
Billy Cobham Band
Billy Cobham’s Spectrum Band
Chris Potter’s Underground
Conny Bauer-Günter Sommer-Harri Sjöström Trio
Courtney Pine
Danielsson, Liebman, Stenson, Christensen Quartet
Dave Holland PRISM
Dave Weckl Band
David Murray Black Saint Quartet
Don Byron ’Music for six musicians’
Doppelmoppel
ELB (Peter Erskine-Nguyên Lê-Michel Benita)
Entra Live
First House (mm. Django Bates)
Franco Ambrosetti & Miroslav Vitous
Ginger Baker Jazz Confusion
Iain Ballamy ACME
Ibrahim Electric
JazzKamikaze
Jean Luc Ponty
Jeff Berlin, John Abercrombie & Adam Nussbaum
Joachim Kühn Trio
Jojo Mayer’s Nerve
John Abercrombie Quartet
Jonas Hellborg
Journal Intime
La Marmite Infernale
Larry Coryell-Joey DeFrancesco-Alphonze Mouzon
LaVerne Butler & Suonsaari, Coleman, Lan Doky Trio
Lars Jansson Trio & Cecilie Norby
Louis Sclavis Big Napoli
Marc Ducret Trio
Michel Portal-Louis Sclavis-Jean Paul Celea- Daniel Humair
Mike Stern Band featuring Dave Weckl, Anthony Jackson, Bob Franceschini
Mino Cinelu
Nguyên Lê ”Songs of Freedom”
Nguyên Lê Trio
Niels Lan Doky, Niels-Henning Orsted Pedersen & Klaus Suonsaari
Nnenna Freelon
Pierre Dorge’s New Jungle Orchestra
Ray Anderson’s Pocket Brass Band
Rigmor Gustafsson Quintet
Sidsel Endresen & Bugge Wesseltoft Duo
Simon Phillips Protocol IV
Soft Machine
Susi Hyldgaard
Tania Maria ”Viva Brazil”
Tomasz Stanko & Alexi Tuomarila Trio
Wayne Krantz Trio
World Saxophone Quartet
Youn Sun Nah Duo
Zawinul Legacy Band

Anna-Mari Kähärän Orkesteri
Antero Priha Bread Machine
Bitter Sweet featuring Anna-Mari Kähärä & Jukka Perko
Bullworkers
Dalindèo
Edward Vesala Saund & Fury
Eero Koivistoinen Dialog
Elifantree
Erik Lindströmin yhtye
Esko Heikkinen Super Brass
Espoo Big Band
Henry Lowther & Jan Simons Band
HERD featuring Timo Kämäräinen & Teemu Viinikainen
Husband
Iiro Rantala
Iiro Rantala New Trio
Ilmiliekki Quartet
Ite Ensemble (Johanna Iivanainen-Jussi Kannaste-Teemu Viinikainen)
Jani Malmi Quartet
Jarmo Saari Republic
Joona Toivanen Trio
Juhani Aaltonen Trio
Jukka Perko & Hurmio-orkesteri
Jukka Perko & Iiro Rantala
Jukka Perko Quartet
Kari Ikonen Trio
Kirmo Lintinen Quartet
Kuára Trio feat. Trygve Seim
Kvalda
Kämäräinen Toppola Viinikainen Play Tolonen
Lauri Porra Flyover Ensemble
Lenni-Kalle Taipale Trio
Mika Mylläri Quintet
Mirja Mäkelä Quintet
Nordic Trinity & Severi Pyysalo
Oddarrang
Pekka Pohjola Group
Pepa Päivinen Quartet
Per Jorgensen, Samuli Mikkonen & Markku Ounaskari
Perko-Pyysalo Poppoo
Philip Catherine-Mikko Helevä-Mika Kallio
RinneRadio
Sun Trio
Trio Nueva Finlandia
Trio Töykeät
UMO Jazz Orchestra
Upi Sorvali Big Bad Family
U-Street All Stars

World

Etienne Mbappé
Fairport Convention
Mari Boine
Mary Coughlan Band
Rabih Abou-Khalil
Richard Bona Quintet
Trilok Gurtu & The Glimpse

Kimmo Pohjonen & Eric Echampard ”UUMEN”
Maria Kalaniemi & Aldargaz
Piirpauke
Quinteto Otra Vez! featuring Severi Pyysalo
Wimme
Värttinä

Blues

Bill Öhrström Blues Band
The British Blues Quintet featuring Maggie Bell
Chris Farlowe & Norman Beaker Band
Coco Montoya Band
Eddie Boyd
Fabulous Thunderbirds
Hamburg Blues Band meets Arthur Brown & Clem Clempson
Joanne Shaw Taylor
The Royal Southern Brotherhood

Blues Deluxe
Bockhill Special
Enu’s Äänekoski All Stars featuring Pepe Ahlqvist & Dave Lindholm
Erja Lyytinen
Honey B. & The T-Bones
Hoodoo-Revue feat. Marjo Leinonen
J. Leino and Blues Guys
Keystone Cops
Pepe Ahlqvist & Tumble Weed
Tortilla Flat
Willie & the Wolves

Rock

Carl Palmer’s ELP Legacy
Colosseum
Dave Edmunds
Dr. Feelgood
Focus
Jethro Tull
PFM – Premiata Forneria Marconi
The Pirates
Procol Harum
Ten Years After
The Yardbirds
Wilko Johnson Band
Wishbone Ash
ynnä mojova määrä kotimaisia yhtyeitä.