Kymppiplussan Louis Armstrong -tribuutti

11
lukukertaa
Kuva lainattu Ilmavoimien Big Bandin FB-seinältä (Tuulensuun palatsi, Tampere). Kuvia Jyväskylän konsertista tulossa...

Maavoimien sekä Keski-Suomen aluetoimiston vuosipäivää vietettiin Jyväskylässä bigbanmusiikin parissa. Yliopiston juhlasalin alaosa oli varattu kutsuvieraille, ja me kaikki muut halukkaat mahtuimme nipin napin salin yläosaan tähän ilmaiskonserttiin.

Juhlasali on kapeahko, ja todella pitkä, joten siellä takarivissä oltiin jo kaukana lavasta. Soittajia ei siis naamasta enää tunnistanut kun kiikareita ei sattunut matkaan, mutta tärkeämpää oli, että kaikki kuului hienosti.

70-luvulla kuulin samassa salissa ainakin Wigwamin, Tabula Rasan, Kevin Coynen, Man-yhtyeen ja Dave Lindholmin soolokeikkoja uran alkupään vallankumouksellisten suomenkielisten levyjen mainingeissa. Toi sinne Rockadillon Tapio Korjus muutakin, vaan en muista mitä.

Sen jälkeen ei ole tullut salissa käytyä kuin muutaman hajakerran. Nyt oli pitkä tauko takana, joten salin olemuksesta tai akustiikasta ei ollut enää kunnon muistikuvaa.

Vaan kivahan paikka oli kuin mikä. Kädenlämpöinen, viihtyisä sali, ja akustiikan kanssa ei tosiaan tällä kertaa mitään ongelmaa.

Ilmavoimien Big Band soi tilassa todella kauniisti, nyansseilla herkutellen, pianissimot himersivät utuisasti ja forte-kohdissa orkesterin voima välittyi.

Suuri ansio tässä kaikessa on tietysti myös nyanssit säätäneellä kapellimestarilla Ville Paakkunaisella ja sovitukset laatineella Ernio Arriconella alias Erno Tiittasella.

Korvakarkkia, näin kehuttiin keikan jälkeisessä tungoksessa, ja sitä todellakin saatiin. Tiittanen oli luonut kauniisti soivia pintoja, mutta svengistä tinkimättä.

Louis Armstrongin musiikki oli tribuutin kohteena, ja laulava trumpetisti on silloin hyvä olla mukana. Jyväskyläläislähtöinen Kalevi Louhivuori olikin paras mahdollinen valinta tähän paikkaan.

Trumpetin puolesta ei kellään voi olla mitään nikottelemista, Louhivuori soittaa mitä tyyliä ja minkälaisia vaikeusasteita vain milloinkin tarvitaan.

Laulupuoli oli ennalta arvoitus, tuskin kovin moni jazzia aktiivisesti seuraavakaan on kuullut Louhivuoren laulavan.

Kaikeksi onneksi Louhivuori ei lähtenyt imitoimaan Armstrongin möreätä soundia (muutamaa näytteenomaista viittausta lukuun ottamatta), vaan lähestyi asiaa puhtaasti ljazzin ja viihteen välimaastossa viihtyvien croonereiden tontilta.

Ehkäpä laulajan ääntäminen oli nyt turhankin selkeää ja viimeisteltyä, pieni rentous artikulaatiossa ei olisi haitannut. Louhivuoresta saadaan kuitenkin kelpo crooner, jos harrastusta tähän riittää, rentous kyllä löytyy satojen laulukeikkojen myötä.

Laulubiisejä taisi olla kaikkiaan kuutisen mukaansatempaavaa kappaletta, mutta hyvä osoitus tyylitajusta oli Armstrongin tunnetuimman lauluhitin What a wonderful world vetäminen instrumentaalina. Siinä biisissä Armstrongin laulusoundi on niin hunajaa, että on ihan turha lähteä tekemään jotain jossa tuo alkuperäinen tunnelma ei sitten välitykään.

Louhivuoren trumpetin kautta nimittäin tunnelmat välittyivät. Kalevin soitto oli koko illan upeata, teknisesti täysin briljanttia ja ideoiltaan yhtä villiä poukkoilua kuin tajunnanvirtaiset spiikit konsanaan. Jonkin verran trumpetisti soitti 1900-luvun alkuvuosikymmenien soundia hakien, mutta enimmäkseen soolot nousivat big bandin hellässä huomassa ajattomuuteen.

– En soita kuin Louis Armstrong, koska en ole Louis Armstrong, kuittasi Kalevi tämän tematiikan.

Louis Armstrong sai Alvar Aaallon luomissa tiloissa kunniaa komeasti: solisti, big band kapuineen, Erno Tiittasen sovitukset ja äänitekniikka ansaitsevat kaikki tästä konsertista kymppiplussan.

Ja miettikääpäs minkälaisen aika- ja tyylihypyn Ilmavoimien soittajat tekevät kun heti seuraavassa konsertissa soitetaan Frank Zappan musiikkia. Juuri tämmöistä se on, ammattitaito!

Konsertin kappaleet:
Jeepers creepers / Kissa vieköön (yksi säkeistö suomeksi)
Basin Street Blues
West End Blues
Struttin’ with some barbecue
When You’re Smiling (The Whole World Smiles With You)
? (tämän kappaleen kohdalla muistiinpanoissa pelkkää söhryä, sori)
Cheek to cheek
Down by the riverside
It don’t mean a thing (if it ain’t got that swing)
La vie en rose
Out of nowhere
Swing that music
When the saints go marching in
What a wonderful world

Ilmavoimien Big Band
Tribute to Louis Armstrong
Solisti: Kalevi Louhivuori
Kapellimestari: Ville Paakkunainen
Jyväskylän yliopiston juhlasali
22.2.2025